تنظیم دمای یخچال فریزر در تابستان و زمستان

در یکی از روزهای گرم تابستان خسته از بیرون بر می گردید و هیچ چیز مانند یک لیوان آب خنک سرحال تان نمی کند.اما وقتی بطری آب را دست می گیرید، متوجه می شوید سرمای مورد انتظار را ندارد. و یخچال نتوانسته آنطور که باید دما را خنک کند.این نشان دهنده این است که تنظیم درجه فریزر صحیح نیست. تنظیم این درجه در روزهای گرم و سرد با یکدیگر متفاوت است و بهتر است اصولی را در مورد آن بدانید.

لزوم تغییر درجه فریزر در فصول مختلف

در حالی که ممکن است به دلیل مشغله های روزانه از درجه حرارت فصلی یخچال پنهان شوید، اما باید بدانید نگهداشتن یخچال در دمای مناسب برای سلامت مواد غذایی ضروری است.متاسفانه بسیاری این درجات به دلخواه روی شماره های مختلف می گذارند وعملکرد فریزر ویخچال بااین کاردچار مشکل می شود.

اگر درجه یخچال بیشتر از حد مطلوب باشد به موتور یخچال برای خنک کردن فشار وارد می کند. و در طولانی مدت هزینه تعویض یک کمپرسور را روی دست شما می گذارد. اگر دماکمتر ازحد متعادل باشد نیز دمای سرد داخل یخچال کم میشود و امکان فساد مواد غذایی وجود دارد.پیشنهاد می شود که درجه یخچال در تابستان یک درجه بیشتر از حد مطلوب و در زمستان یک درجه کمتر از اندازه مطلوب باشد.برای اینکه با بستنی آب شده و کاهوی یخ زده مواجه نشوید، اکنون زمان آن است که به تنظیم درجه فریزر و یخچال خود اهمیت دهید و مقاله زیر را دنبال کنید.

یخچال های معمولی:

یخچال‌های معمولی، تنها دارای یک درجه

می‌باشند و امکان ندارد که بتوانیم درجه

فریز را جدا از یخچال تنظیم کنیم که

اغلب یخچال‌های ساخته‌شده درون کشور

به این صورت می‌باشند.در این نوع از

یخچال‌ها، درجه‌ای درون یخچال وجود

دارد که با اعداد یک تا چهار مندرج شده

است اما مناسب‌ترین درجه برای تنظیم

این نوع از یخچال‌ها،درجه سه می‌ باشد.

این روش تنظیم درجه ممکن است در

یخچال‌های خارجی نیز وجود داشته

باشد،برای مثال بسیاری از مشتریان

درباره‌ی تنظیم دمای یخچال سامسونگ

خود که از روش تنظیم تکی در ساخت آن

استفاده‌ شده است سؤال می‌کنند.

 

تنظیم دمای یخچال به‌صورت اصولی

ممکن است در برخی از دستگاه‌ها بر

روی درجات گزینه Max وجود داشته

باشد که نشان از توان حداکثری دارد.

اما در این نوع از درجات هم قرار دادن

آن بر روی عدد ۳ مناسب‌ترین روش

تنظیم می‌باشد.ولوم تنظیم دمای یخچال

جنرال الکتریک ممکن است ظاهر

متفاوتی داشته باشد و به صورتی خطی

تنظیم شود.در این نوع از درجات بهتر

است اسلایدر را زیرخط وسط قرار دهید

و باید توجه داشته باشید هر چه اسلایدر

را به سمت راست حرکت دهید دما

بیشتر شده و هرچه ولوم به سمت چپ

حرکت کند دما پایین خواهد آمد.

تنظیم دمای یخچال فریزر

تنظیم دمای یخچال ساید بای ساید

در یخچال‌های ساید بای ساید ممکن است که کنترل‌کننده دما در روی درب یخچال قرار بگیرد.برای تنظیم این کنترل‌کننده ضروری است که ابتدا قفل تنظیم دما را بازکرده و سپس درجه یخچال را تنظیم کنید.بسیاری از مواقع در زمان تنظیم دمای یخچال ساید بای ساید ممکن است تغییرات انجام‌شده توسط شما در نمایشگر نمایش داده نشود و باعث نگرانی شما شود اما این امر می‌تواند به دلیل زیر باشد:

  • نمایشگر یخچال شما میزان دمای فعلی درون یخچال را به شما نمایش می‌دهد. و زمانی که میزان درجه هوای درون یخچال تغییر کند، عدد نمایشگر نیز تغییر خواهد کرد.
  • ممکن است زمانی طول بکشد تا یخچال به دمای موردنظر شما برسد. به همین جهت باید بدانید اصلاً جای نگرانی نیست و زمانی که دمای یخچال به میزان مطلوب شما برسد عدد نمایشگر نیز تغییر خواهد کرد.
 تنظیم دمای یخچال ساید بای ساید

تنظیم دمای ساید بای ساید

برای تنظیم دمای یخچال ساید بای ساید خود کافی است  دکمه‌های مربوط به تنظیم دمای یخچال و فریزر را جداگانه فشرده و با کلیدهای بالا پایین دما را تغییر دهید.ممکن است زمان تنظیم درجه برخی از یخچال‌ها متوجه شوید که دما برحسب سانتی‌گراد نوشته‌ نشده است.به‌ طور مثال در تنظیم دمای یخچال ال‌ جی در برخی از مدل‌های تولید شده ممکن است دما را به‌ صورت فارنهایت مشاهده نمایید.برای تبدیل این دما به سانتی‌گراد کافی است مطابق فرمول زیر اعداد را به سانتی‌گراد تبدیل نمایید:

عدد موردنظر را منهای ۳۲ کرده و عدد به‌دست‌آمده را بر ۱٫۸ تقسیم نمایید و عدد را برحسب سانتی‌گراد مشاهده نمایید.

البته توجه داشته باشید در برخی از مدل‌ های یخچال‌ های ساید بای ساید دکمه‌ ای قرار داده‌ شده که با فشردن آن به مدت چند ثانیه می‌توانید واحد نمایش را از سانتی‌گراد به فارنهایت و از فارنهایت به سانتی‌گراد تغییر بدهید. معمولاً این دکمه با یکی از علامت‌های C یا F نشان داده می‌شود.

تنظیم دمای یخچال در فصل تابستان و زمستان

همان‌ طور که پیش‌تر گفتیم، دمای یخچال در فصل گرما و سرما باید تغییر کند. ما پیشنهاد می‌کنیم تا در فصل گرما دمای یخچال‌ های ساده را بر روی ۴ یا ۵ قرار دهید. یخچال‌ های ساید بای ساید خود را به‌ صورت دمای یخچال ۳ یا ۴ و دمای فریزر ۱۸- الی ۲۰- قرار دهید.

در فصل سرما یا زمستان این تنظیمات متفاوت بوده و بهتر است به صورت زیر باشد :

دمای یخچال‌های ساده خود را بر روی عدد ۲ یا ۳ قرار دهید.یخچال ساید بای ساید خود را به‌ صورت دمای یخچال ۴ یا ۵ و دمای فریزر را بر روی ۱۶- الی ۱۹- قرار دهید تا از بهترین حالت یخچال خود نهایت لذت را ببرید.همان‌طور که گفتیم بهتر است دمای یخچال خود را در فصل گرما و سرما تغییر دهید. اما انجام این کار ضروری نیست و تنها باعث بهبود عملکرد دستگاه شما خواهد شد.

تنظیم دمای یخچال فریزر

اندازه‌گیری دمای یخچال

بسیاری علاقه دارند تا در برخی موارد برای کسب اطمینان خاطر بیشتر، دمای یخچال را خودشان اندازه بگیرند تا متوجه شوند آیا سرمای درون یخچال به میزان مطلوب رسیده است یا خیر.برای انجام این کار روش‌های مختلفی وجود دارد اما معتبرترین روش اندازه‌گیری به‌صورت زیر می‌باشد:

دماسنج خود را درون یک لیوان آب قرار داده و آن را در طبقه میانی یخچال خود قرار دهید، مدت ۵ الی ۸ ساعت آن را در یخچال قرار دهید و سپس دمای یخچال را بررسی کنید.دماسنج را مجدداً به‌صورت مستقیم درون یخچال قرار دهید تا هوای درون آن اندازه‌ گیری شود.به این روش می‌توانید دمای دقیق یخچال خود را مشاهده کنید اما ممکن است برای شما سؤال شود چرا اندازه‌ گیری دقیق یخچال اهمیت دارد؟دلیل آن همان موردی است که در ابتدای مقاله گفتیم و آن این است که تنظیم غیر درست دمای یخچال می‌تواند علاوه بر از بین بردن مواد غذایی و فاسدشدن آن‌ها، باعث بروز صدمه به سیستم فنی مانند موتور دستگاه شود و خسارات جبران‌ناپذیری برای شما به همراه داشته باشد.

تنظیم دمای یخچال فریزر 

تنظیمات دمای یخچال هنگام قطعی برق چه می‌شود؟

تنظیماتی که شما انجام دهید در حافظه دستگاه باقی می‌ماند و از بین نمی‌ رود اما در زمان قطعی برق بهترین کار این است که درب‌ های یخچال را اصلاً باز نکنید چرا که در این صورت حدود ۴ ساعت مواد غذایی خنک و سالم باقی می‌ مانند و دمای فریزر حدود ۴۸ ساعت دمای خود را نگه می‌دارد.

 تنظیمات دمای یخچال هنگام قطعی برق

تنظیم دمای یخچال فریزر

 

آشنایی با ترموستات یخچال و انواع آن

ترموستات از اصلی‌ترین قطعات یخچال است که به‌ وسیله آن می‌ توانیم دمای یخچال را تنظیم کنیم.ترموستات وظیفه کنترل دمای یخچال را دارد.زمانی که دمای یخچال کمتر از حد تنظیم‌ شده باشد، ترموستات شروع به فعالیت می‌ کند و دما را به حد مطلوب می‌ رساند و زمانی که به دمای مطلوب رسید سیستم قطع از مدار خارج‌ شده تا فشار زیادی به موتور وارد نشود.ترموستات‌ ها از قطعات مختلفی تشکیل‌ شده است که در ادامه برخی از مهم‌ترین آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد:بدنه فلزی، کنتاکت های اتصال، لوله مویی، لوله بلو و پیچ تنظیم از اصلی‌ترین قطعات تشکیل‌دهنده ترموستات است.

تست سلامت ترموستات یخچال

برای تست وضعیت سلامت ترموستات دستگاه و آگاهی از این موضوع که آیا هوای محیط بر روی کارکرد دستگاه تأثیرگذار است یا خیر می‌ توانید آزمایش زیر را انجام دهید:برای انجام این تست باید مطمئن باشید تا دمای یخچال روی ۳ تنظیم ‌شده باشد که آموزش تنظیم درجه انواع یخچال‌ها را در طول این مقاله به شما آموزش دادیم.

بعدازآن کافی است یک لیوان آب درون یخچال قرار دهید و آن را تنها در ردیف میانی یخچال قرار دهید.بعد از گذشت یک شبانه‌روز می‌توانید لیوان را از یخچال خارج کنید و با کمک یک دماسنج، دمای لیوان را اندازه‌گیری کنید.اگر که میزان دمای لیوان بین ۱ الی ۵ درجه قرارگرفته بود، معنی آن را می‌دهد که یخچال عملکرد درستی دارد و نیازی به تغییرات و تعمیرات یخچال نیست.اما اگر دمای لیوان آب در این بازه قرار نداشت لازم است که اقدام به تغییر دمای دستگاه و درنهایت تعمیر ترموستات دستگاه خود کنید.

تنظیم دمای یخچال فریزر در تابستان و زمستان

نکات  قابل‌توجه در کنترل دمای یخچال

نکات زیر به شما کمک می‌کند تا دمای یخچال را کنترل کنید و از فشار واردشده به موتور کم کنید.

  • اجازه دهید هوا در یخچال جریان داشته باشد به همین منظور مواد غذایی را بافاصله از یکدیگر در یخچال قرار دهید.
  • از قرار دادن غذای گرم در یخچال اجتناب کنید. زیرا این کار باعث می‌شود تا دمای داخل یخچال افزایش پیدا کند و به کمپرسور و موتور دستگاه فشار زیادی وارد شود. این افزایش فشار باعث می‌شود تا علاوه برافزایش میزان برق مصرف آب نیز مصرف بالاتری داشته باشد.
  • درب یخچال را بسته نگه‌دارید و مانع از بازماندن بی‌دلیل درب یخچال شوید.
  • در حفظ بهداشت یخچال کوشا باشید تا کارایی آن افزایش چشمگیری پیدا کند.

سخن پایانی:

در طول این مقاله به نحوه تنظیم دمای یخچال پرداختیم. و نحوه تنظیم دمای یخچال‌های گوناگون را به شما آموزش دادیم.درجه دمای مطلوب یخچال را در فصل‌های گرما و سرما به شما آموزش دادیم و یاد گرفتید که اگر سیستم کنترل‌کننده یخچال شما خطی بود چگونه آن را تنظیم و کنترل کنید.همچنین به شما آموختیم که چگونه طبق فرمول یا با فشردن دکمه مربوطه دما را از سانتی‌گراد به فارنهایت و از فارنهایت به سانتی‌گراد تبدیل کنید و چگونه می‌توانید دمای یخچال را به‌ صورت دستی اندازه‌گیری کنید و یاد گرفتید که چگونه می‌توانید در حفظ سلامت گام بردارید.

  1. با ترموستات و نحوه کار آن آشنا شدیم و اجزای تشکیل‌ دهنده آن را شناختیم و نکاتی همچون چیدمان مناسب یخچال به‌نوعی که هوا درون آن جریان داشته باشد، عدم قرار دادن غذای گرم در یخچال و ممانعت از بازماندن مستمر درب یخچال را برای شما بازگو کردیم. رعایت نکاتی که در طول مقاله به آن‌ها پرداختیم در حفظ سلامت دستگاه به شما کمک خواهد کرد و می‌توانید عمر طولانی‌تری برای دستگاه خود و حفظ کیفیت بالاتری برای محصولات خود شاهد باشید.

الوسرویسکارشهریار ارائه دهنده بهترین خدمات تعمیر یخچال فریزر

حالا که با حل کردن مشکل دمای یخچال اشنا شدید و هنوز مشکلتان برطرف نشده میتوانید از طریق شماره زیر با متخصصان ما ارتباط برقرار کنید.

۰۲۱-۶۵۲۸۳۴۰۷

۰۹۱۹۰۹۸۲۶۴۰

۰۹۳۳۱۰۱۱۸۲۶

دیدگاهتان را بنویسید